Český filharmonický sbor Brno

Český filharmonický sbor Brno

patří dnes k nejlepším a nejvyhledávanějším profesionálním tělesům v Evropě. Sbor se zaměřuje především na oratorní, kantátový a v poslední době i operní repertoár všech období. Jeho vzrůstající umělecká kvalita se odráží i na stále bohatší koncertní činnosti u nás i v zahraničí (cca 90 koncertů ročně).

 

Sbor spolupracuje se všemi českými a mnoha zahraničními orchestry a dirigenty (např. Petr Altrichter, Jiří Bělohlávek, Leoš Svárovský, Jakub Hrůša, Sir Charles Mackerras, Leopold Hager, Charles Dutoit, Sir Roger Norrington, Enoch zu Guttenberg, Mario Venzago, Hugh Wolff, Marc Soustrot, Jean-Claude Casadesus, Aldo Ceccato, Georg Schmöhe, Rafael Frühbeck de Burgos, Gerd Albrecht, Lawrence Foster, Zubin Mehta, Nikolaus Harnoncourt, Kurt Masur, Isaac Karabschevsky, Roman Kofman, Dennis Russel Davies, Vladimír Válek, Marek Janowski, Yuri Simonov, Zdeněk Mácal a další).

 

Je také pravidelným hostem mezinárodních festivalů a koncertů ve Vídni, Linci, Mnichově, Luzernu, Basileji, Frankfurtu, Londýně-BBC Proms, Eberbachu u Wiesbadenu, Lübecku, Pasově, Miláně, Římě, Vatikánu, Paříži, Rennes, Nantes, Angers, Norimberku, Drážďanech, Oviedu, stejně jako v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Litomyšli, Českých Budějovicích, Českém Krumlově atd.

 

Sbor nahrál řadu CD pro významná česká i evropská vydavatelství (PANTON, Supraphon, Farao, KOCH International, Sony Classical, Ultraphon, Arco Diva, Chesky-Records New York, Pronto, Antiphona, PAN Classics, Musikproduktion Dabringhaus, Discantica a další). Svou vysokou kvalitu sbor potvrdil získáním dvou cen ECHO KLASSIK za rok 2007: titul „Soubor roku 2007“ za nahrávku Brucknerových Duchovních motet a titul „Nahrávka roku 2007“ za Lisztovo oratorium Kristus.

 

Hudebním ředitelem a sbormistrem Českého filharmonického sboru Brno je Petr Fiala (*1943). Sbor založil v roce 1990 a pod jeho vedením se sbor propracoval mezi špičková evropská sborová tělesa.

http://www.choirphilharmonic.cz/

 

<< zpět


2011 festival-hudecek.cz