Jihočeská komorní filharmonie

Jihočeská komorní filharmonie

Jihočeská komorní filharmonie České Budějovice (JKF) je oficiální název orchestru, založeného v roce 1981 s názvem Jihočeský státní orchestr. JKF má 37 členů a je jedinou profesionální filharmonií v Jihočeském kraji.

 

O vznik orchestru se zasloužil dirigent Jaroslav Vodňanský, jenž působil v jeho čele do konce 80. let jako šéfdirigent. Následující období šéfdirigenta Ondřeje Kukala a dirigenta prof. Břetislava Novotného – primária Kvarteta města Prahy, lze považovat za významnou etapu kvalitativního a profesního růstu JKF. Umělecký profil orchestru pozitivně rozvíjeli i další šéfdirigenti Jaroslav Krček a Stanislav Vavřínek.


Repertoár orchestru vychází z interpretace hudby období klasicismu. Dramaturgie koncertních sezón je však pestrá a zahrnuje hudbu od baroka po současnost. Výjimečně zařazuje filharmonie do svých koncertních plánů i velkou symfonickou a vokálně instrumentální tvorbu.


S orchestrem JKF spolupracovali významní dirigenti (Václav Smetáček, Milan Munclinger, Josef Vlach, Vladimír Válek, Viktor Barsov, Walter Hügler, Otakar Trhlík, Ulrich Weder, Petr Vronský, Jeanpierre Faber, Tomáš Hanus, Petr Altrichter), ale též řada významných sólistů (Josef Suk, Ivan Moravec, Václav Hudeček, Eduard Haken, Věra Soukupová, Dagmar Pecková, Eva Urbanová, Josef Hála, Zuzana Růžičková, Ivan Klánský, Eugen Indjic, Alexander Rudin, Eugen Fodor, Shizuka Ishikawa, Alexandr Večtomov, Pavel Šporcl a mnozí další).


Jihočeská komorní filharmonie koncertuje jak na pódiích domácích, tak i v zahraničí (Mnichov, Vídeň, Salcburk, Curych, Bern) a účastní se hudebních festivalů (Pražské jaro, Janáčkův máj, Mezinárodní hudební slavnosti Emy Destinnové, MHF Český Krumlov, festivaly ve Francii, Německu, Rakousku a Španělsku).


Zahraniční kritika oceňuje zejména plný a barevný zvuk orchestru, jeho citlivost a tvárnost.
JKF spolupracuje s mediálním průmyslem, televizí, rozhlasem a vydala řadu CD.
Šéfdirigentem Jihočeské komorní filharmonie České Budějovice je Jan Talich.

Zdroj:http://www.music-cb.cz/

 

<< zpět


2011 festival-hudecek.cz