Rozhovor s Václavem Hudečkem

Rozhovor s Václavem Hudečkem

... a Evou Hudečkovou

Václav Hudeček je patrně nejslavnějším českým houslistou střední generace. Virtuos s minulostí zázračného dítěte měl možnost být od patnácti let žákem legendárního Davida Oistracha a nyní předává svoje zkušenosti mladým nadějným houslistům. Některé z nich přizval i na pódia třetího ročníku „svého“ hudebního festivalu. Proč se Václav Hudeček rád vrací do Moravských Budějovic a jaký je jeho názor na moravské posluchače se dozvíte v následujícím rozhovoru.

 

Pane Hudečku, jste rád, že máte „svůj“ festival?

Byl jsem velice potěšen nápadem pana starosty Bařinky uspořádat v Moravských Budějovicích mezinárodní hudební festival. Dobré hudby není nikdy dost, je třeba se o ni starat a já si nesmírně vážím přízně a pomoci všech našich partnerů a přátel. Je to dobrá vizitka naší země. Navíc festival probíhá ve dnech, kdy mám narozeniny, takže lepší dárek mně pan starosta dát nemohl.

 

První červnový víkend proběhne v Moravských Budějovicích již třetí ročník této prestižní přehlídky, na co se mohou posluchači těšit?

Na festivalu vystoupí kromě našich tradičních spolupracovníků , jakými je Moravská filharmonie a komorní orchestr Barocco sempre giovane i multiinstrumentalista a muzikant širokého žánrového záběru Jiří Stivín, který posluchačům předvede různé tváře nejen svoje, ale především hudby. Na zahájení jsme letos vybrali snad nejslavnější barokní skladbu pro housle a orchestr a to Vivaldiho Čtvero ročních období. V kostele zazní skladby pro varhany a orchestr. Závěr festivalu bude patřit velkolepým kompozicím Georga Friedricha Haendela psaných pro anglického krále a to Vodní hudbu a Hudbu ke královskému ohňostroji.

 

Místní lidé už Vás berou téměř jako občana města, cítíte se v Moravských Budějovicích dobře?

Je obdivuhodné, jakou pozornost „mému“ festivalu občané města věnují a kolik podporovatelů si našel mezi místními podnikateli , ale i budějovickými občany. Většinou se podobné festivaly zavádějí léta, než si získají publikum a přízeň. U vás máme už dnes pocit, jako bychom k vám jezdili odjakživa a že k sobě patříme. Když se ruka k ruce vine, tak se dílo podaří, říkali naši moudří předkové. Je třeba vycházet z ověřených tradic, všem zúčastněným to přináší dobré jméno a užitek.

 

Pane Hudečku, jak se Vám a Vaší paní líbí v Moravských Budějovicích?

Tato otázka dost souvisí s tou předchozí. Vše je o lidech. Na každém kroku je znát, jak lidé žijí, jak pečují o svůj domov, jaké hodnoty vytvářejí. U vás se setkáváme s neobyčejnou vstřícností a láskou k hudbě. Moje žena přiznává, že se zamilovala do vašeho publika od prvního koncertu, kdy statečně odolávalo zimě a dešti a nenechalo muzikanty na holičkách. To se nezapomíná. Dojalo nás, s jakou vervou se město s panem starostou pustili do organizování letošního ročníku a to v době, která není zrovna ekonomicky ideální. Podařilo se nám připravit skvostný program a pevně věříme, že si přijdete na své.

 

Jak na Vás působí zdejší lidé?

Jako většina Moravanů. Přátelští, pohostinní a spolehliví. A takoví jsou ostatně i na Vysočině.

 

Procestoval jste kus světa. Existuje místo, které Vás uchvátilo, na které nemůžete zapomenout nebo se tam rád vracíte?

Milujeme Itálii. Je to země nádherné přírody, nevídaných kulturních památek a nesmírně milých lidí.

 

Cestuje s Vámi i Vaše paní?

Vždy si snažíme svoji práci zařídit tak, abychom mohli cestovat spolu. Naštěstí si Eva dnes může práci také vozit sebou, takže tomu nic nebrání. Dokud ještě hrála, bylo to složitější.

 

Blíží se letní čas, čas dovolených, plánujete nějakou společnou dovolenou?

V létě rádi vyrazíme alespoň na pár dnů k moři. Hádejte, kam ?

 

S dovolenou souvisí i dobré jídlo, dáváte přednost české kuchyni nebo exotičtějším pokrmům?

Samozřejmě, především musí být pokrmy dobře připravené. Dobrý kuchař, to je jeden z divů světa. Rádi experimentujeme a protože jíme v podstatě vše, snažíme se v cizích zemích poznat nejen architektonické památky. Nicméně česká kuchyně , jakou jí dělaly naše babičky, to je pohádka!

 

Které jídlo máte nejraději?

Je jich opravdu hodně a musím si dávat pozor, abych se vešel do fraku. Moje žena má větší vůli si nepřidat. Já si přidávám, dokud není kastrůlek prázdný.

 

Pane Hudečku, nelze si nevšimnout, že jste zhubnul. Poraďte, jak to děláte? Jak se stravujete?

Naše kamarádka nám poradila takzvanou „dělenou stravu“. Docela to funguje, ale i tak je dobré zvykat si na menší množství. S jídlem roste chuť.

 

Jaký vztah máte ke sportu? Baví Vás pohyb?

Rádi chodíme do přírody na tůry a plaveme. Vzhledem k mojí profesi nemohu dělat všechny sporty. Hlavně ty, které by mohly vést k poranění rukou. Jako kluk jsem ale samozřejmě hrál hokej, fotbal. Moje žena chodila bruslila a lyžovala, dělala atletiku.

 

Posloucháte populární hudbu?

Kvalitní hudbu všeho druhu a chci i své přátele z jiných žánrů také i v příštích letech zvát na náš festival. V loňském roce například u nás vystoupil Jura Pavlica s Hradišťanem , letos to bude Jirka Stivín, rád bych tam měl Čechomor, Jarka Nohavicu a další umělce těchto kvalit.

 

Máte v dnešní populární hudbě svého oblíbence?

Určitě všechny výše zmíněné.

 

Vlastníte nějakého domácího mazlíčka?

Vzhledem k našemu ucestovanému životu to není možné, ale když chodíme u nás na venkově na procházky, mojí ženu vítají všichni pejsci v okolí. Má své oblíbence a čas od času jim přinese buřtíček, a tak si to dovedete představit.

 

Slyšeli jsme , že jste velkými příznivci jaderných elektráren?

To jste slyšeli dobře. Je to fascinující zdroj naprosto čisté energie. Máme pár přátel, kteří nám tuto sféru odborně přiblížili. Měli jsme tak možnost navštívit jak Temelín, tak Dukovany a to díky bývalým ředitelům těchto úžasných staveb panu ing. Hezoučkému a panu ing. Linhartovi. Je neuvěřitelné, kolik lží a bludů se šíří o jaderné energetice. Máme však radost z toho, že už začíná vítězit zdravý rozum, dlouho to vypadalo, že někteří politici nemají nejlepší úmysly a nás to přijde zatraceně draho.

 

V roce 1997 Vám prezident republiky Václav Klaus udělil vysoké státní vyznamenání „Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění“

Velice si tohoto ocenění vážím. Navíc ve stejném roce byli vyznamenání ještě Jiří Stivín, dále vynikající dirigent světového renomé Jiří Kout a legenda v hudební oblasti Ilja Hurník. Tedy čtyři muzikanti z oblasti takzvané vážné hudby. Do té doby nevídaný počet.

 

Vaše paní je autorkou několika knižních titulů, radí se s Vámi o své tvorbě? Jste si navzájem kritiky?

Každý z nás dělá to své, respektujeme se a fandíme si. Moje žena je mým prvním posluchačem, já jsem jejím prvním čtenářem. Pokud pracujeme na nějakém společném díle, jsme si navzájem rádci a pomocníky. Koncem devadesátých let moje žena vymyslela velkorysou podobu houslových kurzů a ve stejném duchu mi napsala k 50tým narozeninám knížku Sedmihlásek. Její nejkrásnější vize jako by časem ožily a nabyly konkrétní podoby v luhačovické Akademii, která poskytuje podporu a příležitost desítkám nadaných dětí, pořádá festival jejich koncertů, natáčení zvukových a televizních záznamů. Je autorkou úžasného projektu Má vlast, který od září 2010 bude vysílat televize Noe.

 

 

Paní Hudečková, můžeme se těšit na nějakou Vaši novou knihu?

Nejrůznější aktivity, které mě poslední dobou zaměstnávaly, mě trošku odlákaly od psaní, ale doufám, že až se všechny projekty rozběhnou a budou fungovat svým životem, zase se vrátím k psacímu stolu.

 

Stalo se v poslední době něco, co Vám udělalo radost? Co Vás potěšilo?

Velkou radost mi dělají ohlasy mých čtenářů a pracovní nabídky ve spojitosti s mými knihami. Moje působení ve světě hudby mě poutá s mým mužem, přináší mi nové tvůrčí možnosti a kouzelné umělecké prožitky. Potkávám lidi, se kterými je potěšením spolupracovat, protože jsou zasvěcení, poctiví a spolehliví. To je způsob bytí, ve kterém nalézám smysl, krásu i radost.

 

Dáváte přednost červenému nebo bílému vínu?

Dávám přednost dobrému vínu a popíjím s dobrými lidmi. Na barvě mi nesejde.

 

<< zpět


2011 festival-hudecek.cz