Václav Hudeček

Václav Hudeček

Houslový virtuos Václav Hudeček se narodil 7. Června 1952 v Rožmitále pod Třemšínem. Ve dvanácti letech se stal mimořádným posluchačem pražské konzervatoře. O 4 roky později byl opět mimořádně přijat na pražskou AMU.

 

V patnácti letech (12. listopadu 1967) vystoupil na s Royal Philharmonic Orchestra na legendárním koncertě v Londýně. O den později mu David Oistrach, jeden z největších světových houslistů 20. století, nabídl pedagogické vedení. Od roku 1970 až do Oistrachovy smrti v roce 1974 byl Václav Hudeček žákem tohoto velkého Mistra. Po úspěšném debutu v Londýně vystupoval s nejlepšími světovými orchestry (Berliner Philharmoniker, Cleveland Symphony Orchestra, NHK Philharmonic Orchestra, Gewandhaus Leipzig, Moskevská státní filharmonie) na nejprestižnějších světových pódiích, např. v Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hall, Osaka Festival Hall a dalších. Zúčastnil se mezinárodních festivalů vážné hudby v Osace, Salzburgu, Istanbulu, Perthu nebo Helsinkách.

Václav Hudeček se věnuje nejen kompozicím starých mistrů, v jeho repertoáru najdeme i díla skladatelů 20. století (Janáček, Prokofjev) a skladby soudobých českých autorů (Kymlička, Fišer, Mácha).

Za svoje nahrávky získal několik zlatých desek, nahrávka Vivaldiho Le Quattro Stagioni s dirigentem Pavlem Koganem byla v roce 1997 oceněna deskou platinovou.

V říjnu 2007 mu prezident republiky Václav Klaus udělil Státní vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Významná je i Hudečkova pomoc mladé nastupující generaci. Všeobecně známé jsou Svátky hudby nebo každoroční letní houslové kurzy v Luhačovicích pod názvem Akademie Václava Hudečka.

Vítězové dvou ročníků Akademie, Petr Matěják a Lenka Matějáková, se představí i v rámci festivalu Setkávání.

 

<< zpět


2011 festival-hudecek.cz