Návrat do starých zlatých časů

neděle 19. srpna 2018 ve 20.30 hodin

 

Koncert ke 100. výročí založení Československé republiky

Koncert se koná na zámeckém nádvoří v Moravských Budějovicích.

 

Účinkující:

Filharmonie Hradec Králové

István Dénes - dirigent

Václav Hudeček - housle

Michaela Katráková - soprán

Richard Samek - tenor


Program koncertu:

Bedřich Smetana

Venkovanka, polka pro orchestr G dur

 

Antonín Dvořák, arr. Bohuslav Leopold

Cigánské melodie op. 55 B 104 (výběr)

4. Když mne stará matka (Andante con moto)

 

Franz Lehár

Giuditta, árie Octavia z 1. dějství – „Freunde, das Leben ist lebenswert“

 

Bedřich Smetana

Prodaná nevěsta, duet Mařenky a Jeníka z 1. Dějství - „Jako matka požehnáním… Věrné milování“

 

Ludwig van Beethoven / István Dénes

Begegnung im Mondschein

 

Fritz Kreisler (úprava Clark McAlister)

Alt-Wiener Tanzweisen

1. Liebesfreud (Radost lásky)

2. Liebesleid (Lásky žal)

3. Schön Rosmarin (Krásný rozmarýn)

 

Johann Strauss ml.

Netopýr, Balet z Finále 2. dějství

 

Franz Lehár

Země úsměvů, píseň Su-Čonga - „Dein ist mein ganzes Herz“

 

Antonín Dvořák

Rusalka op. 114 B 203, árie Rusalky z 1. dějství – „Měsíčku na nebi hlubokém“

 

Franz Lehár

Veselá vdova, duet (Hanna a Danillo) – „Lippen schweigen“

 

István Dénes

Hradecký pochod, fantazie na památku bitvy u Hradce Králové 1866

 


 


 

 

Filharmonie Hradec Králové

Budapešťský rodák, dirigent István Dénes studoval hru na klavír a dirigování na Lisztově hudební akademii v Budapešti. Již během studia (od roku 1977) byl zaměstnán jako dirigent v Maďarské státní opeře, kde dodnes hostuje. Díky stipendiu Sira Georga Soltiho ukončil studium absolutoriem Vysoké hudební školy ve Vídni. V letech 1980–1984 byl pověřen výukou harmonie na Lisztově hudební akademii v Budapešti. V letech 1987–1995 působil jako první dirigent v Divadle v Brémách, v letech 1995–2008 jako generální hudební ředitel v Divadle v Trevíru, v této době na sebe upozornil řadou objevů zapomenutých děl a premiér. Koncertní cesty jej zavedly do Varšavy, Krakova, Moskvy, Pekingu, Vídně, Berlína, Darmstadtu, Stuttgartu, Verony, Montpellieru, na Bregenzer Festspiele aj. V roce 2006 dirigoval koncerty v rámci Playtime Live City Concert Tour, při příležitosti turné Ten of the Best nahrál CD s deseti nejlepšími trumpetisty světa a Norimberskými symfoniky. Umění Istvána Dénese je zaznamenáno na četných nahrávkách pro Maďarský rozhlas Budapešť, Rozhlas Brémy a Bavorský rozhlas. Dirigoval též první nahrávku Zemlinského opery Sarema na CD. Je autorem skladeb Logaritmické rytmy, Trio in memoriam Béla Bartók, Mohács 1526, Hommage à Beethoven, Funerailles, hudebních žertů Johann Strauss – István Dénes Pizzicato Polka gespiegelt, Radetzky Marsch rückwärts, rekonstruoval a dokončil Koncert pro lesní roh KV 494a W. A. Mozarta.

 

István Dénes - dirigent

Nikola Uramová je talentovaná mladá sopranistka. Narodila se 17. července 1994 v Mladé Boleslavi. Je laureátkou několika pěveckých soutěží, včetně Mezinárodní pěvecké soutěže v Olomouci v roce 2012. Ve stejném roce získala první cenu v juniorských kategoriích na Mezinárodní pěvecké soutěži W. A. Mozarta v Praze. V roce 2013 získala třetí místo v juniorské kategorii na Písňové soutěži Bohuslava Martinů a druhou cenu v Soutěži konzervatoří ČR.

 

 

Michaela Katráková

Michaela Katráková (* 3. prosince 1988 v Praze)  je česká operní pěvkyně, která se řadí v současné době mezi naše největší pěvecké naděje. Od listopadu r. 2017 jí zaštiťují jedny z nejprestižnějších vídeňských a mnichovských agentur, které dnes patří mezi špičky v operním světě a zastupuje řadu hvězd např.: Anja Harteros a další.

Od července tohoto roku se jí ujala další mnichovská agentura.

Momentálně je Michaela jediná česká sopranistka v tak mladém věku, které se ujaly tři světové agentury, s kterými úzce spolupracuje. V říjnu 2018 druhý den po první premiéře Libuše (role Krasavy od B. Smetany v Severočeském Ústeckém divadle) Michaela odlétá pracovně do USA pod vedením jedné z agentur. A v listopadu 2018 jí čeká koncertním turné po Japonsku.

Již za studií na Pražské státní konzervatoři působila v divadlech Státní opera Tatarstánu v Kazani (třetí největší divadlo v Rusku, kde začínala mladičká Anna Netrebko), Státní Opera Praha, Severočeské divadlo opera-balet, Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Theather an der Wien, Lipsko, Furth, Regensburg, Kiel, Německu a Holandsku Dutch National Oper.

Michaela ztvárnuje role R. Leoncavallo - Nedda (Komedianti), G. Verdi - Violetta Valery (La Traviata), G. Donizetti - Lucia (Lucia di Lammermoor), G. Puccini - Liu (Turandot), G. Puccini - Nela (Gianni Schicchi), G. Puccini - Lauretta (Gianni Schicchi), W. A. Mozart - Pamina (Kouzelná flétna), C. M. von Weber - Ännchen (Čarostřelec) C. M. von Weber/G. Mahler - Donna Clarisa (Tři pintové) , Konstance (Únos ze Serailu), Mimi (La Bohéme), Donna Anna (Don Giovanni).

V r. 2019 jí čekají nové role Gildy ( Rigoletto) Manon (J.Massenet) na evropských scénách, a koncertní činnost v České Republice a zahraničí pod vedením Virtuosi di Praga a další.

Roku 2013 se Michaela stala oficiálně nejmladší Violettou Valery (z opery La Traviata) v české operní historii, bylo jí v té době čerstvě 24 let. Zde stála poprvé po boku slavných partnerů jako jsou například Miroslav Dvorský, Aleš Briscein, Carlo Colombara, Lorenzo Decaro, José Manuel a další.

Také podstoupila řadu masterclassu pod vedením českých operních div Evy Randové a Gabriely Benačkové.

Jednou z nejoblíbenějších činností Michaely je koncertní činnost.

Vystupovala téměř se všemi českými orchestry na místech jako jsou Rudolfinum, Zlínské kongresové centrum, Olomoucká filharmonie a další.

Michaela spolupracuje s dirigenty a režiséry Mika Eichenholz  (Švédsko), Heiko Mathias Förster (Německo), Oliver Dohnányi (česko), Jiří Nekvasil (česko), Marián Chudovský (slovensko) Jan Chalupecký (česko) W. Attanasi (italie), E. Dovico, David Švec (česko), M. Krejčí (česko), L. Svárovský(SL), i s českými filmovými režiséry Dušan Klein a Zdeněk Troška, kteří o Michaele tvrdí, že se rodí operní hvězda, která má veškeré předpoklady pro světovou kariéru.

 

 

 

Richard Samek


Richard Samek se narodil v Třebíči. Je absolventem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, obor operní zpěv ve třídě prof. Anny Barové. Po zakončení studia soukromě studoval u Natalie Romanové.

Je laureátem řady mezinárodních soutěží, např. Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka a pěvecké soutěže M. S. Trnavského. V roce 2006 debutoval na jevišti Národního divadla v Brně.

V současné době je stálým hostem operního souboru Národního divadla a vystupuje v rolích jako Rodolfo (La Bohéme), Ismael (Nabucco), Cassio (Otello), Princ (Rusalka), Belmonte (Únos ze serailu), Tamino (Kouzelná flétna), Don Ottavio (Don Giovanni), Alfredo (La Traviata). Pravidelně vystupuje rovněž v Divadle J. K. Tyla v Plzni, Národním divadle Brno, Národním divadle moravskoslezském a ve Slovenském národném divadle v Bratislavě.

Hostoval v Grand Théâtre de Reims, Opéra Théâtre de Limoges, Opéra de Rennes a Staatsoperette Dresden, kde je od sezony 2014/2015 ve stálém angažmá. Hostoval v Theater Magdeburg jako Don Manuel v německé premiéře Fibichovy Nevěsty messinské, v roli Fausta v Gounodově stejnojmenné opeře a ve Staatsoper Hannover jako Princ ve Dvořákově Rusalce či jako Rodolfo v Pucciniho La Bohème. Od sezóny 2017/2018 hostuje v Aalto-Musiktheater Essen v roli Jeníka z Prodané nevěsty B. Smetany.

Na rakouském festivalu Seefestspiele Mörbisch 2015 natočil live CD a DVD Straussovy opery Noc v Benátkách, kde ztvárnil roli Caramella. V roce 2015 se dále podílel na realizaci živé nahrávky Smetanovy opery Dalibor s BBC Symphony Orchestra pod taktovkou J. Bělohlávka a v roce 2016 vytvořil živou nahrávku Fibichovy Nevěsty messinské s Filharmonií Magdeburg.

Spolupracuje s významnými komorními a symfonickými orchestry jako je BBC Symphony Orchestra, Česká filharmonie, Filharmonie Brno, Jihočeská komorní filharmonie, Orchestra Accademia Nazionale di Santa Cecilia, PKF Prague Philharmonia, Slovenská filharmónia, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Štátna filharmónia Košice nebo Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra.

Vystupuje pod taktovkou dirigentů jako je J. Bělohlávek, S. Borisov, T. Brauner, O. Dohnányi, E. Dovico, P. Ch. Feigel, P. Feranec, H. M. Förster, Ch. Garbosnik, J. Hrůša, K. Ishii, R. Jindra, J. Kyzlink, A. Markovič, Z. Müller, T. Netopil, O. Olos, A. Schüller, L. Svárovský, J. Štrunc, E. Theis, R. Válek, K. Zehnder a další. Spolupracuje s režiséry jako je K. Absenger, R. Alföldi, A. Böge, J. Burian, C. Crombholz, P. Constant, O. Fuchs, O. Havelka, J. Heřman, V. Morávek, M. Oldag, S. Ritschel, R. Schaller, V. Věžník, A. Žargas a další. Pravidelně vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech – MHF Dvořákova Praha, MHF Janáčkův máj, Moravský podzim, MHF Pražské jaro, Seefestspiele Mörbisch, NF Smetanova Litomyšl nebo Svatováclavský hudební festival.

 

 

<< zpět


2011 festival-hudecek.cz