Pocta české filmové hudbě

pátek 17. srpna 2018 ve 20.30 hodin

 

Koncert se koná na zámeckém nádvoří v Moravských Budějovicích.

 

Účinkující:

Plzeňská filharmonie

Jan Kučera - dirigent

Václav Hudeček – housle

Barbora Řeřichová – soprán

 

Program koncertu:

Dalibor C. Vačkář

Pyšná princezna

 

Jiří Srnka

Modravé dálky

 

Jára Beneš

C. a K. polní maršálek / To neznáte Hadimršku / Přednosta stanice

 

Zdeněk Liška

Spalovač mrtvol

 

Petr Hapka

Krakonoš a lyžníci / Léto s kovbojem / Panna a netvor / Páni kluci/ Fešák Hubert

 

Josef Dobeš

Hrdinný kapitán Korkorán,

 

Sláva Emanuel Nováček

Dívka v modrém

 

Jaroslav Ježek

Hej rup / Svět patří nám

 

Ondřej Soukup

Kolja

 

Jiří Bažant, Vlastimil Hála, Jiří Malásek

Den je krásný (Starci na chmelu)

 

Jan Rychlík

Sou fár tu jů aj mej / Když v báru houstne dým / Whisky, to je moje gusto (Limonádový Joe)

 

Jiří Šlitr

Babetta (Kdyby tisíc klarinetů)

 

 


 

 

Plzeňská filharmonie


Plzeňská filharmonie, dříve Plzeňský rozhlasový orchestr, je těleso s pevnou tradicí a renomé a je orchestrem žádaným na jevištích v České republice i v zahraničí. Orchestr podniká četná zahraniční turné a vystupuje na prestižních pódiích Evropy a USA.

Jmenujme haly Gasteig v Mnichově, Liederhalle ve Stuttgartu, Alte Oper ve Frankfurtu, Brucknerhaus v Linzi, Stadthalle ve Vídni, Mercedes-Benz Arena v Berlíně, Tonhalle v Zürichu nebo Rudolfinum a O2 aréna v Praze. V srpnu 2017 vystoupila v novém sále Elbphilharmonie v Hamburku. Plzeňská filharmonie je také držitelkou Umělecké ceny města Plzně za rok 2014 a 2015 v kategorii výjimečná kulturní událost roku, konkrétně za koncert k Roku české hudby 2014 v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje, při němž uvedla Rekviem od Antonína Dvořáka a za projekt Umělec a totalita, konkrétně za provedení Symfonie č.4 Dimitrije Šostakoviče. V roce 2017 získal ocenění Umělecká cena města Plzně šéfdirigent Plzeňské filharmonie Tomáš Brauner za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let, jednalo se o nastudování Dvořákova oratoria Stabat Mater s Plzeňskou filharmonií a Českým filharmonickým sborem Brno.

V posledních sezónách s Plzeňskou filharmonií vystoupili mimo jiné Tai Murray, Pascal Rogé, Lilya Zilberstein, Juliane Banse, Sergej Nakarjakov, Anne Quefféle, Jeremy Menuhin, Gautier Capuçon. V současné sezóně se objevují v dramaturgii sólisté jako jsou Michaela Fukačová, Julian Pflugmann, Nikita Boriso-Glebsky nebo Gabriela Demeterová. V minulosti to byli také Ramon Vargas, Montserarrat Caballé a také řada vynikajících dirigentů jako sir Charles Mackerras, Václav Talich, Jiří Bělohlávek nebo Libor Pešek. Orchestr pravidelně natáčí pro Český rozhlas a pokračuje tak v tradici z let 1946 až 1993 (Plzeňský rozhlasový orchestr). Pro další labely v poslední době natočila operu Den dobročinnosti Bohuslava Martinů, která získala několik prestižních ocenění, Rapsodie Antonína Dvořáka nebo Kompletní dílo pro violoncello a orchestr Bohuslava Martinů (Petr Nouzovský & Tomáš Brauner), které vyšlo u hudebního vydavatelství Dabringhaus und Grimm a získalo ocenění Classic Prague Awards 2017 v kategorii Nahrávka roku. Od roku 2013 je pořadatelem festivalu Smetanovské dny. Šéfdirigentem orchestru je od roku 2013 Tomáš Brauner, od roku 2014 je hlavním hostujícím dirigentem Ronald Zollman.

 

 

Jan Kučera - dirigent

Dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera se narodil roku 1977 v Klatovech a patří mezi nejvšestrannější české umělce. Na Pražské konzervatoři absolvoval u Bohuslava Řehoře skladatelský obor a u Miriam Němcové a Miroslava Košlera obor dirigentský, v němž jej následně na HAMU vedl Vladimír Válek. V rámci svého absolventského dirigentského koncertu na Pražské konzervatoři debutoval se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a provedl v premiéře své tři symfonické básně na motivy českých spisovatelů (Kundera, Hrabal, Kolář). Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické i komorní, kantátové i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén. Plodná je i jeho tvorba v oblasti aranžérské – je autorem symfonických úprav písní Jaroslava Ježka a několika symfonických suit složených z písní a melodií z českých filmů. Jako dirigent pravidelně spolupracuje s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru provedl nebo natočil více než sto symfonických skladeb soudobých autorů, často v premiéře. V letech 2002–2010 byl jeho hlavním působištěm Symfonický orchestr Českého rozhlasu (nejprve asistent tehdejšího šéfdirigenta Vladimíra Válka, v sezonách 2008–2010 na pozici dirigenta). Se SOČR ve spolupráci s věhlasným tanečním souborem Compagnie Marie Chouinard z Kanady provedl v červnu 2007 v pražské Sazka Aréně Stravinského Svěcení jara. V téže době získal v dirigentské soutěži Pražského jara čestné uznání. V říjnu 2007 se SOČR úspěšně vystoupil mj. s Dvořákovou Novosvětskou symfonií v Musikverein ve Vídni a uvedl ji společně s Beethovenovými symfoniemi i během japonského turné. U příležitosti českého předsednictví EU 2009 s tímto tělesem natočil pro Supraphon hymny 27 členských států Evropské unie. Pro svou hudební všestrannost a pohotovost je často vyhledáván i k produkcím crossoverových koncertů. V rámci Dne české státnosti 2010 zrekonstruoval původní partituru Oskara Nedbala a Jaroslava Křičky k němému filmu Svatý Václav z roku 1929, hudbu nově natočil na DVD a následně živě provedl i s projekcí filmu v Rudolfinu. Spolupracuje rovněž se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, s nímž provedl například Smetanovu Mou vlast, Janáčkovu Glagolskou mši či Beethovenovu Symfonii č. 9. Jan Kučera působí i na operní scéně. V Národním divadle moravskoslezském v Ostravě dirigoval Mirandolinu Bohuslava Martinů a Prokofjevu operu Ohnivý anděl. V Národním divadle v Praze nastudoval dvě krátké opery Dmitrije Šostakoviče Antiformalistický jarmark Orango, ve světové premiéře svoji komickou operu Rudá Marie, komponovanou na námět kultovního rozhlasového seriálu Rodinka Tlučhořových autorů Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse, a Rossiniho Popelku. Jan Kučera je od sezony 2015/2016  šéfdirigentem Karlovarského symfonického orchestru.

 

Barbora Řeřichová - soprán

Barbora Řeřichová (roz. Perná) se narodila v Hradci Králové. Po absolvování Pražské konzervatoře ve třídě Jiřiny Markové-Krystlíkové pokračovala ve studiu zpěvu na Akademii múzických umění u Magdalény Hajóssyové. Již během studií na konzervatoři hostovala v Národním divadle moravskoslezském jako Arsinda (Traettův Potulný rytíř), Barbarina (Mozartova Figarova svatba v přebásnění Jaromíra Nohavici) a Sophie (Massenetův Werther).

Od sezóny 2012/2013 ztvárnila operetní role Eurydiky (Offenbachův Orfeus v podsvětí) a Barbary (Straussova Noc v Benátkách), titulní roli Martinů Mirandoliny a dále také Karolky (Janáčkova Její pastorkyňa). Na začátku této sezóny se představila jako Servilia (Mozartova La clemenza di Tito).

V Divadle J. K. Tyla v Plzni hostovala jako Musetta (Pucciniho Bohéma) a Terinka (Dvořákův Jakobín), v ND v Praze momentálně hostuje jako Barbarina (Mozartova Figarova svatba), První žnec (Smetanova Libuše) a připravuje se na roli Amora (Offenbachův Orfeus v podsvětí).

Jako sólistka Dětské opery Praha vystoupila na EXPU 2005 v japonském Aichi, představila se také v Bayreuthu, ve Vídni a v pařížské Opeře Bastille. Je laureátkou a držitelkou mnoha prvních cen na tuzemských i mezinárodních soutěžích (Pražský pěvec, Duškova pěvecká soutěž, Soutěžní přehlídka konzervatoří). V roce 2009 se stala absolutní vítězkou (Grand Prix) na soutěži Pražský pěvec. V roce 2010 získala na mezinárodní soutěži Juventus canti ve slovenských Vráblích první cenu v kategorii do 30 let a zvláštní Cenu za interpretaci. V roce 2010 získala na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech první cenu a řadu dalších ocenění (Cena Národního divadla, Cena Státní opery Praha, Cena hlasového centra, Cena Galerie Miro, Cena dirigenta Františka Drse, Cena Nadačního fondu pro mladé umělce A. Dvořáka a Cena Jarmily Novotné).

V minulosti se účastnila pěveckých kurzů v Riva del Garda u Miety Sighele a Veriana Luchettiho. V únoru letošního roku absolvovala mistrovské kurzy Josého Cury s následným pozváním v rámci koncertní sezóny 2016/2017 u Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

 

 

<< zpět


2011 festival-hudecek.cz