Setkání s rozhlasovým Big Bendem Gustava Broma s populárními zpěváky (2017)

neděle 20. srpna 2017 ve 20.30 hodin

 

Koncert se koná na zámeckém nádvoří v Moravských Budějovicích.

 

Účinkující:

Orchestr Gustava Broma

 

Program koncertu:

Hudba pro big bandy patřila odjakživa k nejprogresivnějším směrům jazzové tvorby. Skladby v sobě spojují důmyslnou kompoziční práci detailně zapsanou do partitur se spontaneitou jazzových improvizací. V českých zemích a na Slovensku mají tato tělesa skvělou tradici a Big Band Gustava Broma patřil k těm nejvíce uznávaným doma i v cizině.

 

Orchestr Gustava Broma

je velký jazzový a swingový orchestr čítající celkem 18 hudebníků, konkrétně sólový klavír, kytaru, kontrabas a bicí a zbývajících 14 hráčů v sekci trombónů, trubek a saxofonů. Kapela za dobu své existence nahrála 576 různých hudebních nosičů. Začátky souboru se datují na červen roku 1940, kdy členové poprvé veřejně vystoupili v hotelu Rožnov pod Radhoštěm. Od této doby vedl Gustav Brom toto hudební uskupení nepřetržitě až do své smrti v září roku 1995. V současnosti řídí orchestr Vladimír Valovič, slovenský dirigent a trumpetista. 60. léta 20. století představují pro orchestr nejúspěšnější období. Kromě účasti na domácích i zahraničních hudebních festivalech patřil orchestr mezi šest nejlepších bigbandů světa. Hudba pro big bandy patřila odjakživa k nejprogresivnějším směrům jazzové tvorby. Skladby v sobě spojují důmyslnou kompoziční práci detailně zapsanou do partitur se spontaneitou jazzových improvizací.

 

Sólisté:

 

Dasha:

Dasha, vlastním jménem Dagmar Sobková je česká zpěvačka a muzikálová herečka, držitelka Ceny Thálie pro rok 2010. Podle různých ohlasů jde o jednu z nejtalentovanějších českých zpěvaček současnosti. Zpěvu a hudbě se věnuje od dětství, kdy hrála na housle a zpívala v pěveckém sboru Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. Po studiu na Pražské konzervatoři se od roku 1998 stala doprovodnou zpěvačkou Karla Gotta. Později spolupracovala i s Helenou Vondráčkovou. Dasha je velice úspěšně obsazována jako muzikálová zpěvačka, která vystupovala na mnoha významných hudebních scénách včetně Hudebního divadla v Karlíně nebo na jevišti plzeňského divadla J. K. Tyla, kde ztvárnila postavu Máří Magdalény ve světově proslulém muzikálu Jesus Christ Superstar. Od prosince 2011 vysílá společně se zpěvákem Janem Smigmatorem hudební pořad Klub Evergreen na vlnách Dvojky Českého rozhlasu.

 

Peter Lipa:

Rodák z Prešova je zpěvák, skladatel, hudební organizátor, moderátor, manažer jazzového hudebního života, dlouholetý dramaturg a promotér předního evropského jazzového festivalu Bratislavské jazzové dni. Jeho hudba vychází ze spojení jazzu a blues. Využívá výhodu zpěváků, kteří kromě hudebního materiálu, tedy tónů, harmonie a rytmu, mohou publikum oslovit i textem. Jako první zpěvák na Slovensku uplatňuje v jazzové hudbě slovenčinu. Vychází z rytmických možností textu a přenáší je do hudebního projevu. Právě to se stalo jeho značkou a díky tomu je Peter nezaměnitelnou osobností jazzové hudby.

 

 

<< zpět


2011 festival-hudecek.cz